ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Sylwetki mistrzów

Wieża Mikhaela Subotzky Bownik

2015-12-18
1 komentarzy
28
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wieża Mikhaela Subotzky
fot. Mikhael Subotzky
Mikhael Subotzky należy do nowego pokolenia fotografów dokumentalnych. O tym urodzonym w 1981 r. w RPA artyście wiadomo niewiele, ale jego projekty już obiegły cały świat

Wiadomo, że ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Cape Town i że został przyjęty do prestiżowego Magnum Photos w 2011 r. Ma na swoim koncie liczne nagrody, jak KLM Paul Huf Award, W. Eugene Smith Grant, Oskar Barnack Award czy Discovery Award. Od początku swojej kariery fotograficznej przejawiał zainteresowanie tematami społecznymi i politycznymi.

Największy rozgłos zyskał, publikując wraz z fotografem Patrickiem Waterhousem album Ponte City. To historia 54-piętrowego wieżowca mieszkalnego, wybudowanego w Johannesburgu w 1975 r. Wieżowiec, wzniesiony jeszcze w czasach apartheidu, w okresie przemian ustrojowych w latach 80. i 90. stał się miejscem chroniącym emigrantów z całej Afryki.


fot. Mikhael Subotzky
fot. Mikhael Subotzky

Budynek miał być odpowiedzią na rozwój gospodarczy Johannesburga. Wizja pięknego gmachu, z zachwycającymi widokami na miasto, tarasami i licznymi rozwiązaniami rekreacyjnymi napotkała realia, jakie przyszły wraz z kryzysem. Z czasem u jego podstawy wyrosło gigantyczne wysypisko śmieci. I zasiedliły go gangi, narkomani, prostytutki i dealerzy. Najwyższy budynek mieszkalny w RPA stał się raczej symbolem lęków, utopii oraz niepokojącego kierunku, w którym podąża społeczeństwo Johannesburga, a nie efektownym obiektem architektonicznym.

Fotografowie rozpoczęli pracę nad projektem w 2007 r. Przez sześć lat Mikhael Subotzky uwieczniał każdy pokój, widok z okna, dokument, osobę, telewizor, tak by wytropić historię klęski i zrozumieć, jak doszło do takiej społecznej i ekonomicznej tragedii. Poznali każdy kawałek wieży. W rezultacie powstał przejmujący zestaw zdjęć. Przypominający raczej przerysowaną filmową wizję przyszłości, gdzie krajobrazy z życia w blokowisku stają się uniwersalną opowieścią o przemianie świata.

zdjęcie Mikhael Subotzky
fot. Mikhael Subotzky
fot. Mikhael Subotzky

W Beaufort West z 2006 r. widać wątki rozwinięte w Ponte City. Fotograf zainteresował się miasteczkiem leżącym przy wielkiej autostradzie RPA - N1, biegnącej od Kapsztadu do Johannesburga. Miastem, w którego centrum znajduje się więzienie. Subotzky przygląda się nie tylko władzy i przemocy, jaka panuje w relacji więzień i strażnik, ale całemu otoczeniu. Tak jak gdyby sugerował napięcia społeczne, jednocześnie będące na zewnątrz i wewnątrz tych dwóch rzeczywistości. Zarejestrował świat wyniszczenia, seksu, skrajnej biedy. Te motywy powracają w jego zdjęciach jako ikonograficzna aktualizacja odwiecznych tematów.

Stosuje niepozorne połączenia, "Fancy-dress competition, Beaufort West Agricultural Show" to dwie osoby pozujące na koniach w kostiumach; jedna przypomina księżniczkę z bajki, druga nosi maskę z popularnego horroru "Krzyk". Takich zestawień, odwołujących się do popkultury w fotografiach Subotzkyiego jest sporo. To język odhumanizowany, a także pozornie lekki i błahy. Atonalność wizualna wydaje się sposobem wyrażenia niejasnej i zagmatwanej rzeczywistości, jaką przedstawia ten twórca.

fot. Mikhael Subotzky
fot. Mikhael Subotzky
fot. Mikhael Subotzky
Bownik

Autor jest wykładowcą w Akademii Fotografii, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest reprezentowany przez warszawską galerię Starter. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Huis Merselle w Amsterdamie, Fundację Sztuki Polskiej ING. Strona autora: www.bownik.eu

 

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl