ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Sylwetki mistrzów

Annie Leibovitz - gwiazda współczesnej fotografii

2018-09-06
12 komentarzy
73
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Annie Leibovitz - gwiazda współczesnej fotografii
Bruce Springsteen w trakcie trasy koncertowej, Paryż, 2016, fot. Annie Leibovitz
Jest znana z pełnych rozmachu sesji dla największych magazynów. Przybliżamy sylwetkę Annie Leibovitz.

Annie Leibovitz jest jednym z najbardziej znanych fotografów na świecie. Pracuje dla redakcji takich czasopism, jak Vanity Fair i Vogue czy słynie z realizacji wysokobudżetowych sesji portretowych ważnych osobistości współczesnego świata sztuki, polityki, biznesu i sportu. Jej plany zdjęciowe to często wielkie produkcje, a ona sama inkasuje ponoć za dzień pracy od 100 000 do 250 000 dolarów, jeśli fotografie mają zostać wykorzystane w reklamie.

Skąd pochodzi?

Urodziła się w 1949 roku w Waterbury w stanie Connecticut. Jej ojciec był pułkownikiem w Siłach Powietrznych USA, w związku z czym rodzina często się przeprowadzała. W 1967 roku Leibovitz rozpoczęła naukę w Instytucje Sztuki w San Francisco i w kolejnym roku wybrała jako specjalizację fotografię.

Jak zaczęła się jej kariera?

Wysłała kilka zdjęć, w tym z demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie, do redakcji magazynu Rolling Stone i jedno z nich zostało wykorzystane na okładce. Pracę jako etatowy fotograf dla tego magazynu rozpoczęła w 1970 roku, nadal będąc jeszcze studentką. Przez kolejne trzy lata była ich głównym fotografem. W 1983 roku została współpracowniczką redakcji magazynu Vanity Fair, zaś w 1988 roku zaczęła pracę dla Vogue’a. Wykonywała również zdjęcia reklamowe dla Gap czy American Express.


Nicole Kidman i Baz Luhrmann, Nowy Jork, 2008, fot. Annie Leibovitz
Nicole Kidman i Baz Luhrmann, Nowy Jork, 2008, fot. Annie Leibovitz

Czym charakteryzuje się jej styl?

Leibovitz jest najbardziej znana z teatralnych, pięknie oświetlonych, ekskluzywnych portretów znanych osobistości. Świadomie koncentruje się na ich oficjalnym wizerunku, a nie wewnętrznej osobowości i jak mówi: „bardziej interesuje się tym, co robią, niż kim są”.

Jak przyjmowane są jej prace?

Opinie są podzielone. Niektórzy uważają ją za świetną fotografkę, której zdjęcia stanowią najwyższą półkę współczesnej fotografii portretowej, podczas gdy inni twierdzą, że jej obrazy mają za zadanie upiększać modeli i przedstawiać ich w jak najbardziej pochlebny sposób. Otrzymała szereg ważnych wyróżnień, w tym nagrodę za całokształt twórczości przyznawaną przez International Center of Photography oraz Medal Stulecia od Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Jakie są jej najbardziej znane zdjęcia?

W 1980 roku sfotografowała Johna Lennona razem z Yoko Ono. Lennon leżał nagi w pozycji embrionalnej, a Ono była w ubraniu. Zaledwie kilka godzin później artysta został zamordowany. Zdjęcie to zostało później opublikowane na okładce magazynu Rolling Stone. Inne jej znane portrety to m.in. naga Demi Moore w ciąży oraz Whoopi Goldberg w mlecznej kąpieli.

Jakie zdjęcia znalazły się w jej najnowszym albumie?

Opublikowana w nim została najnowsza kolekcja zdjęć portretowych. Znalazły się wśród nich zdjęcia 150 sławnych ludzi, w tym Stephena Hawkinga, Bruce'a Springsteena, Scarlett Johansson, Baracka Obamy, sióstr Sereny i Venus Williams oraz Królowej Elżbiety II. W swojej książce Leibovitz przyznaje: „Zawsze zależy mi na zrobieniu portretu, który będzie ponadczasowy”.


Annie Leibovitz: Portraits 2005–2016 opublikowało wydawnictwo Phaidon www.phaidon.com
Annie Leibovitz: Portraits 2005–2016 opublikowało wydawnictwo Phaidon www.phaidon.com

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl