ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Fotografuj w ogrodzie - zapanuj nad oświetleniem [wideo]

2018-06-05
19 komentarzy
26
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Fotografuj w ogrodzie - zapanuj nad oświetleniem [wideo]
Dowiedz się, jak uzyskać dobrze naświetlone, ostre zdjęcia w ogrodzie przy świetle naturalnym lub sztucznym

Najłatwiej dostępnym źródłem światła jest słońce. Wcześnie rano lub od późnego popołudnia do zmroku światło jest znacznie bardziej miękkie i cieplejsze. Świetnie nadaje się wówczas do wykorzystania jako oświetlenie tylne lub boczne, nadając scenie atmosferę ciepłego lata.

Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym nawet w południe możesz uzyskać świetne zdjęcia. Po pierwsze, miej zawsze pod ręką blendę typu 5 w 1. Na przykład, w południowym słońcu cienie stają się ostre, co sprawia, że trudno jest osiągnąć zrównoważoną ekspozycję. Aby poradzić sobie z tym problemu, umieść dyfuzor nad fotografowaną rośliną, a cienie ulegną zmiękczeniu. W celu uzyskania ciekawego efektu – poszukaj kwiatów znajdujących się w cieniu, oświetlonych pstrokatym światłem, przeświecającym przez liście i gałęzie drzew.


Tylne oświetlenie wywołuje efekt aureoli wokół krawędzi kwiatu
Tylne oświetlenie wywołuje efekt aureoli wokół krawędzi kwiatu

Możesz też posłużyć się lampą błyskową i w ten sposób zrównoważyć ekspozycję. Użyj błysku wypełniającego, żeby zdjęcie wykonywane w cieniu było równomiernie oświetlone, lub gdy – ze względu na wiatr – należy użyć krótszego czasu otwarcia migawki, bo obiekt się porusza. Pamiętaj, aby zsynchronizować błysk flesza z czasem ekspozycji. W większości lustrzanek najkrótszy czas synchronizacji flesza z migawką aparatu wynosi 1/200 lub 1/250 s. Jeśli fotografujesz, stosując krótszy czas naświetlnia, tylko część błysku dotrze do matrycy, przez co dolny obszar kadru pozostanie ciemny.


Dyfuzory pozwalają zmiękczyć światło. Bez dyfuzora (zdjęcie po prawej) cienie są ostrzejsze.
Dyfuzory pozwalają zmiękczyć światło. Bez dyfuzora (zdjęcie po prawej) cienie są ostrzejsze.

Chcąc uzyskać bardziej miękkie oświetlenie, lepiej jest sięgnąć po lampę pierścieniową. Mocuje się ją na końcu tubusu obiektywu, co pozwala stworzyć ukierunkowane światło padające na wprost. Również oświetleniem diodowym łatwo rozjaśnimy uwieczniany obiekt. Są to źródła światła ciągłego, w związku z czym nie trzeba w ich przypadku przejmować się czasem synchronizacji błysku z migawką aparatu.

Lampy LED-owe mogą mieć postać płaskiego panelu lub przypominać flesz pierścieniowy. Dzięki temu, możemy uzyskać miękkie i bezcieniowe oświetlenie. Należy pamiętać, że diody mogą emitować światło o różnej temperaturze barwowej. Jeśli zapisujesz zdjęcia w formacie RAW, będziesz mógł to bez problemu skorygować na etapie edycji. Jeżeli jednak rejestrujesz ujęcia w plikach JPEG , to ustawienie balansu bieli na światło dzienne pozwoli Ci zneutralizować chłodny odcień kolorystyczny, wywoływany przez lampy typu LED.

Pilnowanie ostrości, czyli co zrobić gdy wieje wiatr

Przytrzymaj
kwiaty
Fotografując w wietrznych
warunkach, nie jest
łatwo wykonać ostre
zdjęcia kwiatów. Można
użyć lampy błyskowej,
aby „zamrozić”
kołyszącą się łodygę,
lub zwiększyć czułość
matrycy. Jest jednak
lepsze rozwiązanie
– przymocowanie rośliny
do statywu. Pomoże
Ci w tym giętkie ramię
do makrofotografii, na
przykład Wimberley
Plamp za ok. 180 zł.
Przytrzymaj kwiaty Fotografując w wietrznych warunkach, nie jest łatwo wykonać ostre zdjęcia kwiatów. Można użyć lampy błyskowej, aby „zamrozić” kołyszącą się łodygę, lub zwiększyć czułość matrycy. Jest jednak lepsze rozwiązanie – przymocowanie rośliny do statywu. Pomoże Ci w tym giętkie ramię do makrofotografii, na przykład Wimberley Plamp za ok. 180 zł.
1
Przytrzymaj kwiaty
Fotografując w wietrznych warunkach, nie jest łatwo wykonać ostre zdjęcia kwiatów. Można użyć lampy błyskowej, aby „zamrozić” kołyszącą się łodygę, lub zwiększyć czułość matrycy. Jest jednak lepsze rozwiązanie – przymocowanie rośliny do statywu. Pomoże Ci w tym giętkie ramię do makrofotografii, na przykład Wimberley Plamp za ok. 180 zł.
Pokonaj wiatr
To zdjęcie wykonano bez zamocowania. Długi
czas otwarcia migawki, wynoszący 1/13 s, i wiatr
spowodowały, że obraz kwiatu się rozmył. Aby rozwiązać
ten problem, zaciśnij większą klamrę mocującą elastycznego
ramienia na nodze statywu, a drugą u szczytu
łodygi kwiatu. Uważaj tylko, by jej nie przeciąć.
Pokonaj wiatr To zdjęcie wykonano bez zamocowania. Długi czas otwarcia migawki, wynoszący 1/13 s, i wiatr spowodowały, że obraz kwiatu się rozmył. Aby rozwiązać ten problem, zaciśnij większą klamrę mocującą elastycznego ramienia na nodze statywu, a drugą u szczytu łodygi kwiatu. Uważaj tylko, by jej nie przeciąć.
2
Pokonaj wiatr
To zdjęcie wykonano bez zamocowania. Długi czas otwarcia migawki, wynoszący 1/13 s, i wiatr spowodowały, że obraz kwiatu się rozmył. Aby rozwiązać ten problem, zaciśnij większą klamrę mocującą elastycznego ramienia na nodze statywu, a drugą u szczytu łodygi kwiatu. Uważaj tylko, by jej nie przeciąć.
Wykonaj zdjęcie
Teraz skomponuj kadr. Umieść kwiat we właściwym
miejscu i ustaw głowicę statywu. W tym celu najlepiej
jest użyć trybu podglądu obrazu na żywo. Jeśli uda
Ci się unieruchomić kwiat, to wykonując fotografię
przy użyciu tych samych parametrów ekspozycji,
powinieneś zarejestrować obraz ostry jak brzytwa.
Wykonaj zdjęcie Teraz skomponuj kadr. Umieść kwiat we właściwym miejscu i ustaw głowicę statywu. W tym celu najlepiej jest użyć trybu podglądu obrazu na żywo. Jeśli uda Ci się unieruchomić kwiat, to wykonując fotografię przy użyciu tych samych parametrów ekspozycji, powinieneś zarejestrować obraz ostry jak brzytwa.
3
Wykonaj zdjęcie
Teraz skomponuj kadr. Umieść kwiat we właściwym miejscu i ustaw głowicę statywu. W tym celu najlepiej jest użyć trybu podglądu obrazu na żywo. Jeśli uda Ci się unieruchomić kwiat, to wykonując fotografię przy użyciu tych samych parametrów ekspozycji, powinieneś zarejestrować obraz ostry jak brzytwa.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl