ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

Jak fotografować zimowe krajobrazy

2019-12-30
6 komentarzy
80
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jak fotografować zimowe krajobrazy
Wyruszamy na poszukiwania śnieżnych scenerii, by pokazać Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o fotografowaniu pięknych, ale też przeszywających chłodem krajobrazów

Profesjonalna edycja w Photoshopie

Daniel wykonał to zdjęcie w styczniu na brzegu jeziora Hintersee w bawarskich Alpach. „Celowo niedoświetliłem nieco kadr, aby uzyskać w ten sposób więcej detali w obszarach jasnych na potrzeby cyfrowej obróbki obrazu” – opowiada. „Ponieważ geometria zdjęcia była niepoprawna, pierwszym etapem pracy było zastosowanie korekty wad optycznych”.

Daniel rozpoczyna swoją cyfrową obróbkę od usunięcia zniekształceń geometrycznych, a następnie dodaje do zdjęcia nieco kolorów.


U góry zdjęcie przed edycją, u dołu zdjęcie po edycji
U góry zdjęcie przed edycją, u dołu zdjęcie po edycji

Czynności podstawowe

Po dokonaniu kilku prostych zabiegów w module Camera Raw (takich, jak ustawienie profilu obiektywu), przenoszę zdjęcie do Photoshopa CC. Na początek stosuję Efekt Ortona do wzmocnienia sennej atmosfery sceny. W celu przywrócenia kontrastu i ostrości, dodaję filtry Tonal Contrast i Colour Contrast z pakietu Nik Collection.

Korekty kontrastu

Dodawanie kontrastu lokalnego jest jednym z najważniejszych elementów mojego cyfrowego warsztatu. Wykorzystuję w tym celu technikę maskowania jasności, Krzywe oraz Poziomy do precyzyjnego kontrolowania obszarów cieni, półtonów i świateł.

Kolorystyka

Zwiększenie kontrastu pozwala dość radykalnie zmienić kolorystykę sceny, dlatego też zawsze dokonuję szybkich korekt barwnych po przeprowadzeniu zmian w kontraście. Lubię ograniczać ogólne nasycenie barw poprzez korzystanie z techniki maskowania saturacji.

Ostatnie poprawki

Daniel dokonuje punktowych rozjaśnień i przyciemnień (na osobnych warstwach projektu) w celu nadania większej siły wyrazu jasnym partiom sceny. Subtelna winieta jest ostatnim krokiem mającym na celu przyciągnąć wzrok odbiorcy do centrum kadru.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl