ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Bruce Gilden "American made" - wystawa w Leica Gallery Krzysztof Mularczyk

2016-06-19
2 komentarzy
55
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Bruce Gilden "American made" - wystawa w Leica Gallery
fot. Bruce Gilden / Magnum Photos
Zdjęcia światowej sławy fotografa agencji Magnum będzie można zobaczyć w Warszawie. W Leica Gallery Bruce Gilden pokaże projekt "American made"

Bruce Gilden
"American made"

Termin: 24.06.2016-28.08.2016

Wernisaż: 23.06.2016, godz. 20:00

Miejsce: Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3

Kontakt: www.leica-camera.pl

-

Leica 6x7 Gallery Warszawa mieszcząca się przy Mysiej 3 zaprasza na wystawę Bruce’a Gildena pt. American made. Projekt ten, zaprezentowany po raz pierwszy jesienią 2015 roku w Hamburgu, składa się z kilkudziesięciu portretów, małomiasteczkowych pejzaży i martwych natur, wykonanych w latach 2013–2014 na amerykańskiej prowincji - przy okazji targów stanowych, festynów i innych imprez, corocznie organizowanych w zachodnich i południowych stanach USA. Charakterystyczną cechą prac na wystawie, poza zdumiewającymi twarzami bohaterów Gildena, są rozmiary odbitek: 270x180 cm - to największe obrazy jakie można współcześnie wyprodukować w jakości fotograficznej w jednym kawałku!

"Jestem znany z fotografowania z bliska, a im jestem starszy, tym bliżej podchodzę" - powiedział ostatnio Bruce Gilden. To on grasuje z aparatem po ulicach Nowego Jorku od dziesięcioleci. Jego czarno-białe, streetowe zdjęcia czerpią swą siłę z bezpośredniości, z jaką fotograf podchodzi do swych bohaterów. To one zaprowadziły go do agencji Magnum i przyniosły światową sławę.


fot. Bruce Gilden / Magnum Photos
fot. Bruce Gilden / Magnum Photos

Przez cztery dekady Gilden pracował wyłącznie na filmie, w czerni i bieli. Ostatnio jednak sięgnął po kolor. Najnowszy projekt jest rezultatem tego artystycznego katharsis i świadectwem transformacji jego twórczości od fotografii ulicznej do dokumentalnej fotografii portretowej. Artysta cyklem "American made" kontynuuje swój monumentalny projekt-reportaż o współczesnych Stanach Zjednoczonych, zadając pytania o kondycję Ameryki i prawdziwość jej obrazu, poszukując tego, co pozostało z wielkiego amerykańskiego snu.


fot. Bruce Gilden / Magnum Photos
fot. Bruce Gilden / Magnum Photos

Różnorodność twarzy Gildena głosi podstawową prawdę: świat nie składa się wyłącznie ze zwycięzców; jest w nim dużo elementów, których nie chcielibyśmy poznać z bliska. Ale to właśnie różnorodność charakterów, postaw, miejsc, stanowi o tym, że życie jest tak wyjątkowe. Świat na fotografiach Gildena nie jest wyretuszowanym światem z telenoweli czy ilustrowanego magazynu. Ludzie na tych zdjęciach nie są piękni i nieskazitelni. Ich domy, samochody, ich jedzenie i styl życia to nie jest ideał Zachodu. Ale te obrazy wdzierają się pod czaszkę. Zapadają w pamięć i zmuszają do refleksji nad tym, jakie piętno odciska na nas cywilizacja.

Wernisaż wystawy Bruce’a Gildena pt. American made rozpocznie się 23 czerwca o godz. 19:00. Wystawa potrwa 28 sierpnia.


fot. Bruce Gilden / Magnum Photos
fot. Bruce Gilden / Magnum Photos

Bruce Gilden

Urodził się w 1946 roku na nowojorskim Brooklynie. W1998 został członkiem legendarnej agencji Magnum Photos. Od lat sześćdziesiątych znakiem rozpoznawczym jego fotografii jest fascynacja postaciami charakterystycznymi, odstającymi od kanonów piękna. Za swe prace otrzymał szereg nagród i wyróżnień, tak w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Należy do najbardziej rozpoznawalnych fotografów amerykańskich.


fot. Bruce Gilden / Magnum Photos
fot. Bruce Gilden / Magnum Photos

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl