ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Inne

Kickstarter inspiruje, czyli szybciej i taniej w Chinach [wideo] Jan Wodziński

2016-10-20
1 komentarzy
14
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Kickstarter inspiruje, czyli szybciej i taniej w Chinach [wideo]
Chińscy producenci kopiują pomysły z Kickstartera i błyskawicznie wprowadzają je na rynek

Wszyscy wiemy, że Państwo Środka jest miejscem, gdzie kupimy dosłownie wszystko - bardzo często w formie podróbek. Internet żyje teraz historią izraelskiego przedsiębiorcy Yekutiela Shermana, który przez ponad rok opracowywał Stikbox - etui na iPhone'a 6 lub Samsunga Galaxy S6 z wbudowanym, rozkładanym kijkiem do selfie, a problem podróbek odczuł boleśnie na własnej skórze.

Yekutiel Sherman wraz ze swoim wynalazkiem
Yekutiel Sherman wraz ze swoim wynalazkiem

Sherman zdecydował się na rozpoczęcie kampanii na Kickstarterze, która umożliwiłaby mu wyprodukowanie zaprojektowanego przez siebie produktu. Cena detaliczna została ustalona na poziomie 29 funtów, a kampania zakończyła się sukcesem - przedsiębiorca zebrał ponad 34 tysiące funtów z założonych 33 tysięcy.

Kadr z oficjalnego filmu promującego produkt
Kadr z oficjalnego filmu promującego produkt

Yekutiel Sherman był najprawdopodobniej mocno zdziwiony, gdy w tydzień po rozkręceniu kampanii promocyjnej i zamieszczeniu na Kickstarterze schematów i wizualizacji prezentujących nowy produkt znalazł swój wynalazek na eBay'u - w cenie niespełna 9 dolarów, pochodzący od chińskiego dystrybutora, który jako materiałów reklamowych używa oficjalnych zdjęć Stikboxa, opatrzonych jedynie chińskimi ideogramami.

Informacja, że taka sama jak oryginalny produkt podróbka kosztuje 9 dolarów wywołała niemałą burzę na kickstarterowym profilu poświęconemu Stikboxowi. Pojawiły się groźby i obelgi pod adresem wynalazcy (zainteresowani mogą zajrzeć tutaj) a rozwścieczeni, potencjalni użytkownicy masowo żądają zwrotu wpłaconych pieniędzy.

"Materiały promocyjne" chińskiej podróbki
"Materiały promocyjne" chińskiej podróbki

Powyższa sytuacja pokazuje nam, jakie ryzyko niesie ze sobą umieszczanie swoich pomysłów na platformach crowdfundingowych. Nie da się ukryć, że Kickstarter i inne tego typu portale są w stanie umożliwić realizację niesamowitych pomysłów, lecz jak widać - każdy medal ma dwie strony.

Osoby, które chcą sfinansować swoje projekty dzięki społecznemu wsparciu prosimy jednak o nie popadanie w paranoję - dzięki Wam możemy cieszyć się wieloma świetnymi produktami, takimi jak uniwersalne plecaki PRVKE.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl